Välkommen till KryssBloggen
God morgon löjlisar och olöjlisar. Hoppas din vecka har varit bra. Min har varit hektisk med snitt tio timmar på jobbet varje dag. Men igår tjänade övertiden mig väldigt väl. På vägen hem hörde jag plötsligt några som ropade, nej skrek efter mig. Det var två väldigt fina vänner som också jobbat sent och var på väg hem de med. Så istället för att stappla hem för att sitta hemma och mögla blev det finpizza och härligt snack. Det ni.
Vi börjar med Måns Zelmerlöws mellodebut från 2007, Cara Mia, i smurfversion. Såg förresten att Måns ska skriva en bok om hans "korta" substansanvändning och ur han hittat sig själv. Tröttsamt.
Elton Johns Goodbye yellow brick road tolkades av Gimmicks i Farväl Tegelstensgränd.
Kom och skriv mig det på näsan, den som vågar. Signaturmelodin till Från A till Ö. Sjöng gjorde Birgitta Andersson som spelade den kunskapssökande Hedvid.
Det är Sofia Jannok som sjunger.
Du är den ende som hemligen ser mig.
Men nu! Nirvana med Smells like teen spirit. Det här är bra grejer, det är det.
Vem fan vill bo i Flen, utbrast min systerdotter en gång när hon, Systeryster och Den ömma moderna åkte igenom samhället på väg till (eller från) mig i bil. Violen från Flen ville nog bo där. Eller vad tror ni?
Diana Ross med I'm coming out. Då kör vi lite disco då.
Ett tvåtre, ett tvåtre, ett tvåtre, det blir att dansa vals med den takten.
Siw Malmkvist sjöng Snart så stiger solen upp igen, Dionne Warwick sjöng Do you know the way to San Jose.
Jag missade efterföljande fråga för jag fick ett hostanfall men mina medlöjlisar skriver att svaret är Nick Drake.
Mer 90-talsnostalgi till folket! Ironic med Alanis Morissette!
Tänka att Elvis It's now or never kan bli Vem är Johanna när den tolkas av Fröken Elvis.
Ja men då var dagens kryss löst och inklickat. Tack alla som var med idag. Ta hand om er så sörs vi igen om en vecka.
74 kommentarer:
God förmiddag från Staffanstorp där solen skiner från en klarblå himmel. +15C. Regn och åska är aviserat under seneftermiddagen. Veckan har varit lugn i ensamhetens tecken med dagliga telefonsamtal från dottern. Efter krysset skall jag ta dagen som den kommer samt läsa om samhällsfrågor på nätet.
Christer
Åhhh, ska du få åska hos dig. Det är för lite åska nu för tiden, det var bättre förr :-)
Morrn från ett mulet Luleå. 14 grader visar termometern. Söndag förra veckan packade vi ihop husvagnen för vintervila. Det är lite vemodigt men ändå skönt att vara hemma igen.
Godmorgon från ett Höljes med fortsatt aprilväder🙂Vilken rolig fredagskväll Vonkis🙂Efter jobbet blir det hockey ikväll. Färjestad-Rögle kollar jag på tv. Värmlänning som jag är håller jag tummarna för FBK
God Morgon kryssare !
God morgon från Stråvalla, näst sista helgen som vi är här. Nästa helg är det kalas, sista helgen i September stänge campingen. Idag ska vi ha kräftskiva med campingkompisarna på gatan.
Veckan som var slutade väldigt hektiskt med bland annat konflikter bland eleverna som jag var tvungen att reda i. Utvecklingssamtalen är nu avklarade, trevliga samtal men man känner sig som en papegoja efter 20 samtal.
God morgon från ett soligt Stockholm. Ledig helg och blir väl lite friidrott samt lite städning
Det var inte bättre förr men det är sämre nu. 😊
Förra veckans svar:
V 1 Afzelius
L 2 Forrest
L 3 Ellen
L 4 Uv
L 5 Buddy
V 6 Brolle
V 7 Ted
L 8 Koster
V 9 Seinabo Sey
L12 Sov
L10 Arm
V12 Strömstedt
L11 Ekdahl
L13 Ror
V14 Världar
Morrn, morrn från ett soligt Västervik. Vi har tagit oss ut till vår sommarstuga aka Rucklet, och det är ljuvligt att vara ute igen. Eventuellt blir det arbetsdag på ängen som vi delar med grannarna, annars ska vi försöka elda skräp och fortsätta fixa med vår eldplats som vi försöker skapa.
Ha ha ha
Lena
Då är sommaren över på riktigt.
Yvonne Persson
Ja det blev mycket roligare än planerat med det oplanerade.
I den matchen hejar jag också på Färjestad :-)
Anders
God morgon :-)
Petra
Man har verkligen sina standardformuleringar i både tal och skrift vid utvecklingssamtalen. Jag har några kvar veckan som kommer, förhoppningsvis blir alla av som planerat.
Bettan H
Ja just, det är ju vm nu. Heja Sverige :-)
Jo
Åhåå, elda skräp! Älskar att elda.
Hoppas ni får ordning på eldplatsen.
L-6= CARA-MIA
CARA-MIA
Carl Mia
Gomorron från ett soligt Boxholm . Såna oförhappandes träffar är ju bara helt underbart. Härligt☀️
Å dä va ju Brittis från Boxholm som glömde skriva namnet🙃
Road
Ja, jag drömmer om en sådan där mysig eldplats med fåtöljer (med fårfällar) runt som man kan myselda i på sena kvällar och på ruggiga höstdagar.
Yellow Brick ROAD
Road
V-9= ROAD
L-3= ANDERSSON
L-4= FRÅN
Andersson
SOFIA Jannok
Andersson
Från
Sofia
Sofia
V-13= SOFIA
L-12= DU
L-1= DEN
V-7= ENDE
DU är DEN ENDE
Du den ende
DU är DEN ENDE
Like
Like
Smells LIKE Teen Spirit (Nirvana)
L-11= LIKE
Åhhhh. Jag drömmer med dig.
Det blev en väldigt bra start på helgen.
V-4= FLEN
Violen från FLEN
FLEN
:-)
Halvtid:
L1/ Den
L2/
L3/ Andersson
L4/ Från
L6/ Cara-Mia
L11/ Like
V1/
V4/ Flen
V5/
V7/ Ende
V8/
V9/ Road
V10/
V12/ Du
V13/ Sofia
Diana
DIANA Ross
V-1= DIANA
Nick Borgen på vågrätt 5, eller va tror ni? :)
V-10= VALS
Vals
VALS
Vals
8 Näver eller never 12 Drake???
Anonym 10:35
Någon Nick borde det i alla fall vara.
Do you know the way to SAN Jose
Sun
NICK DRAKE
L-13= SAN
V-12= DRAKE
V-5= NICK
ALANIS Morissette
Alanis
L-2= ALANIS
Alanis
V-8= NEVER
It´s now or NEVER
Never
Never
Tack för i dag. Ha en fortsatt fin helg och vecka. Nu vill hunden ut på en långpromenad :-)
Här kommer dagen kryss:
L1/ Den
L2/ Alanis
L3/ Andersson
L4/ Från
L6/ Cara-Mia
L11/ Like
L12/ Du
L13/ San
V1/ Diana
V4/ Flen
V5/ Nick
V7/ Ende
V8/ Never
V9/ Road
V10/ Vals
V12/ Drake
V13/ Sofia
Tack för idag, önskar er en fin vecka så hörs vi nästa lördag.
Tack för idag , synns nästa
Tack för idag, vi sörs nästa lördag
Tack för idag! Sörs nästa helg! :)
Tack för idag! Vi sörs nästa lördag! Ha en fin fortsättning på weekenden! 🙋♂️
Tack för idag allihop. Ta hand om er så sörs vi igen nästa lördag.
Skicka en kommentar