Välkommen till KryssBloggen
God morgon löjlisar och olöjlisar. Jag hoppas er vecka har varit bra. Här i Norrköping har vintern gjort en liten comeback, vi får se hur länge kylan och snön är kvar den här gången. Veckan på jobbet har främst fokuserat på repetition inför prov på vikingatiden och utvecklingssamtalen som drar igång veckan som kommer.
Privat har det, som ni nog kan gissa, mest handlat om Heated Rivalry. Natten till fredag lyssnade jag klart på den sjätte boken, The long game. Jag kunde helt enkelt inte stänga av. Tappade räkningen på hur många gånger jag grät för berättelsen är på riktigt så vacker och gripande . Och igår kunde jag ä.n.t.l.i.g.e.n. se första avsnittet på HBOMax. Det var en riktig högtidsstund.
Vad blir det under helgen då? Jag ska börja läsa böcker som äntligen har kommit, rätta prov, förbereda de samtal jag ska ha på måndag och så ska blommorna få lite omsorg. Hur ser dina helgplaner ut.
Vilken start vi får på dagens kryss med en schlagerklassiker från 1985, La de swinge med Bobbysocks som bestod av Elisabeth Andreassen och Hanne Krogh. Men varför i hela friden fick vi inte höra hela låten!
Av någon anledning hade jag koll på att stycket heter Boléro (det hjälpte att ha begynnelsebokstaven), men kompositörens namn, Ravel, behövde jag kolla upp i kommentarerna.
Jo, nog kan man säga att Fattig bonddräng, Hujeda mig sånt barn han var, Bom sicka bom och Du käre lille snickerbo är barnvisor men nog kan man väl även bara kalla dem för visor?
Tänk att Loerdana Berté fortsatt reduceras till skandalstjärna.
Här kammade jag noll med Crister hade, som vanligt, koll på att saxofonisten heter Stan Getz. Tack Christer.
Det är Shirley Clamp som sjunger Cyndi Lauper True Colors på svenska, I dina ögon.
Tvillingduon heter Sparks, men jag behövde fundera en liten stund innan jag fick fram namnet. Kan inte säga att jag har koll på dem men de har väl dykt upp i något tidigare kryss och/eller i något quiz och fastnat långt bak i hjärnan.
Åh, Mats Paulsons sommarhärliga Barfotavisan! Den brukade jag plåga grannarna med under somrarna när jag gick fram och tillbaka på gatan och skrålade.
Björn Skifs tävlade med Fångad i en dröm i Melodifestivalen 1981, men låten var skriven till musikalen Spök. Ja, Skifs inte bara tävlade 1981, han vann ju med den här låten, några poäng före Chips med God morgon.
Nu blev det en riktig eldemannenfråga i krysset.
73 kommentarer:
God förmiddag från Staffanstorp! Här är himlen täckt av ljusgråa moln och termometern visar +3C. Nätterna är kalla och vinden har gjort att det känns som -5C.
Efter krysset skall jag gratulera mellanbarnbarnet som fyller 12 år. Jag skall även se på när hon spelar innebandymatch med sitt lag IK Stanstad F12-14. Senare under dagen skall jag se på när mitt äldsta barnbarn spelar USM i handboll med sitt lag Staffanstorps HK p14. De skall i Hjärup, en del av Straffanstorps
kommun, möta Bollebygd.
Det är jag som glömde logga in.
God morgon, nu har jag gjort 2 fulla arbetsveckor på den här terminen och om två veckor har vi sportlov. Veckan har varit lite deppig, tror det beror på mörkret, längtar till ljuset.
Här har också vintern gjort come back, har snöat hela morgonen.
Efter melodikrysset ska vi åka och handla, behöver fylla upp frysen. Annars blir det att ta det lugnt, förbereda några utvecklingssamtal samt för matematik biennalen som jag ska gå på.
Morrn från ett svinkallt Luleå. -20 grader visar termometern och jag är så less kylan! Annars händer inte så mycket nu, känns som om allt står still och väntar på bättre tider :-) Kan inte låta bli att följa galenskaperna ute i världen och slås av det ena tokiga uttalandet efter det andra!
God morgon från en kyligt Norge -10
Det håar blir en lugn lördag blir med med mycket sport i tv
God morgon , är vid Arlanda är det -3 grader så inte så kallt.
Godmorgon från Östersund/Ångsta. Snöar här . Idag blir det tvättdag sedan trevlig middag med en kusin. Hon ska bjuda på teriyaki lax.
Morrn fr Bästkusten. Här är -2 och snöar vågrätt från Vänern.
God morgon från ett gråmulet Björkhagen. Ska vara hemma idag och ta hand om min ” att göra lista”. Nu kör vi !📻🎶✍️
God kryssmorgon!
Det blir troligen en hemmshelg med tvätt och stök i lagom takt + promenader.
V-1= BOBBYSOCKS
BOBBYSOCKS
Bobbysocks
BOBBYSOCKS
Morrn, morrn från ett snöigt Borås! Det snöar lätt idag, efter en vecka utan någon större nederbörd. Idag ska vi på On Air i Göteborg och leka På spåret med ett par kompisar, det ska bli kul!
Christer
Kul med både födelsedagsfirande, innebandy och handboll :-)
Petra
Mörkret är verkligen inte en bra kompis. Jag försöker gå hem medan det är ljust och jobba klart hemma istället för att göra klart på plats, för att få lite ljus i alla fall.
Kul med matematikbiennalen! Skulle gärna gå på sådant jag med men vi ska mest bara sitta och prata relationer....
Lena
Låter jobbigt att bo i Luleå och inte vilja ha kyla i januari ❤️
Det är minst sagt galenskap det som sker runt oss.
Kjell Sigbjørn
Ja just ja, det är ju både längdskidor och skidskytte idag!
Anders
Men kallt nog :-)
BOLERO; RAVEL
L-1= BOLERO
V-7= RAVEL
Ravel bolero
BOLERO
RAVEL
Tack!
Barnvisor
BARNVISOR
L-2= BARNVISOR
Barnvisor
Barnvisor
Loredana
LOREDANA BERTE
Loredana Berte
V-6= LOREDANA
V-12= BERTE
Loredana
Berte
Björn Borgs exfru
STAN Getz
L-3= STAN
Stan
Tack Christer :-)
Ulla
Det låter som en bra kombination med tvätt följt av god mat med kusinen 😊
Cre8iv
God morgon på dig med!
Anna Wärn
(Schhh, min lista kan höra dig!)
Annis
Ständigt detta tvätt och stök 😊
Stan
Shirley CLAMP
Shirley CLAMP
Clamp
L-4= CLAMP shirley
SPARKS
Sparks
L-5= SPARKS
Vad du kan christer 👍 tack för all hjälp
This town ain´t big enough for the two of us
Tack
Mael och Ron Russel
Jag har sett och hört dem i Köpenhamn på den tiden då jag jobbade med musik.
Idag är det ganska svårt. Tack för Sparks!
Jo
Det låter som en kul lek :-)
Hur stort är evenemanget?
Christer är en riktig klippa och historierna han berättat om alla musiker han träffat! Vi har tur som har honom med oss på lördagarna.
Visst är det en liten annan stil på krysset idag än det brukar vara när det är Annika Jankell som leder programmet.
MATS Paulson
V-13= MATS
MATS Paulson
Mats
Mats ?
Det är ett ställe som har olika "TV-studios" i vilka man kan köra olika gameshows, bla På rälsen, med programledare och allt. Jag körde det med jobbet för ett gäng år sedan och det var himla kul. Idag är vi bara ett kompisgäng på sex personer.
Spök
V-9= SPÖK
SPÖK
Spök
Spök
Spök
Spök! Martin Ljung var med i musikalen.
Idag räknar jag fåglar , det är fågelräknarhelg nu. Sitter och glor i köksfönstret, det är också en underhållning. Lite snö faller sakta ner. Ha en fin helg/Brittis
Lykke
Lycka (Li)
L-8= LYKKE
LYKKE Li
Lycke
Skicka en kommentar