lördag, februari 28, 2026

Melodikrysset vecka 9 2026

Välkommen till KryssBloggen

God morgon löjlisar och olöjlisar. De olympiska spelen är över för den här gången så Melodikrysset är tillbaka på sin vanliga sändningstid, det är skönt när saker blir som vanligt igen. 

Annars då? Tackar som frågar. Jag har pratat så mycket om Heated Rivalry på jobbet att min rektor började titta i onsdags och det slutade med att hon sträcktittade alla då fem tillgängliga avsnitt. Det sjätte och sista avsnittet såg hon igår morse innan hon åkte till jobbet. Ja. Serien är så bra. Det är en ständigt ökande skara kollegor, både kvinnor och män, som börjar titta på serien. Jag slänger in två edits, en från Instagram och en trån TikTok. Var så god.

Något annat trevligt är att bokrean är igång och två böcker av James Baldwin är med på rean så det blev att beställa dem. Nu är det bara att vänt på leveransen.

Efter krysset ska jag rätta matteprov och så ska jag se avsnitt 6 med S, som inte har sett det tidigare. Själv har jag tappat räkningen på mina reheats.









Snabbgenomgången







7 kommentarer:

Christer sa...

God morgon från ett mulet Staffanstorp och regn väntas under dagen.. Termometern visar +8C. Idag har vi uppfyllt kriterierna för meteorologisk vår från den 21/2.
Efter krysset skall jag tillaga 5 lit. gulaschsoppa till mig och min dotter. Det blir sista gången för säsongen. Därefter skall jag på distans följa mellanbarnbarnet, 11 år, när hon spelar innebandy med sitt lag IK Stanstad F12/13/14. De skall möta IBK Landskrona.

Petra sa...

God morgon, nu var det min tur att bli sjuk. Har haft huvudvärk till och från i ett par veckor, nu bröt det ut med ordentlig huvudvärk och förkylning. Den här helgen blir att kurera sig.
Trist bara att vi missar barnens kusins 100 dagars kalas.
Kanske ska ta och titta på Heated Rivalry i helgen nu när alla avsnitt är släppta.

Anders sa...

God morgon kryssare , 2 plus och lite grå mulet på himmelen här i Arlanda. Varit sjuk i över en veckas tid med virus infektion , tror jag verkar vara på bättringsvägen nu så kanske man orkar göra något lite extra igen.

Vonkis sa...

Christer
Välkommen våren då :-)
Hur många omgångar gulasch hinner du göra på en säsong?

Petra
Du, det låter som en alldeles utmärkt idé att plöja alla sex avsnitt på en gång för att lyfta stämningen i sjukstugan. Tur i oturen att du (troligtvis) redan har näsdukar med dig.

Yvonne Persson sa...

God morgon. Visst är det härligt att det börjar bli mildare, men nu är det broddar på som gäller.

Vonkis sa...

Anders
Det är många som är sjuka länge i influensan nu vad det verkar. Hoppas ditt kryande håller i sig.

Anonym sa...

Gomöra från Boxholm. Här är nästan all snö borta, skönt. Cykeln har fått komma ut o rastas igen. Nyladdad o pumpad, bäst å se upp för isfläckar och rullgrus. Allt Gott! /Brittis