Välkommen till KryssBloggen
God morgon löjlisar och olöjlisar. Ja ni, då har det gått en dryg vecka sedan AO3 gick ner. Så här långt har jag klarat mig ganska bra på sparade pdf:er men det kliar i fingrarna efter alla fics jag håller på att läsa som inte är färdigskrivna.
Annars då? Det verkar bli en molnig dag med temperaturer strax ovanför nollan i Norrköping. Men det ska väl gå att ta en promenad efter krysset ändå (klart det går).
Dagens första musikaliska illustration är Sorry, I'm a lady med Baccara som kommer från Spanien.
Pia Örjeheim spelar Trollmors vaggvisa på en cembalo
Ja men då fick vi lite Hootenanny Singers med Mårten gås.
Tusen spänn med Fanny Avonne och Tjuvjakt.
Den första vinnaren av Melodifestivalen den här sidan millennieskiftet var Roger Pontare med När vindarna viskar mitt namn. När Pontare representerade Sverige i Stockholm sjöng han dock på engelska, där av Spirits are calling my name.
Alba August med en cover av Patrik Isakssons Du får göra som du vill.
Ha ha, tänk att få lyssna lite på Rally igen och tänk att Kim Carnes Bette Davis Eyes blev Lars Adaktussons frisyr. Jag hade missat dokumentären om Rally-gänget så det får bli att lyssna på den under helgen.
Vatten, sol och ängar med Olle Ljungström.
Vet ni, jag har aldrig sett Game of Thrones. Eller ja, inte som man ska som en tv-serie. Jag har sett Andrew och Tara från Reel Rejects reagera på serien och det var fullt tillräckligt.
Anna Öst med Nikolina (Att vara kär är en ryslig pina).
Vi kör väl lite Panic! at the Disco med High hopes.
Härligt att avsluta dagens kryss med Agnes och Release me, grannarna får står ut med att jag höjer till högsta volym.
87 kommentarer:
Morrn från ett soligt Luleå. 5 grader visar termometern och vi har haft en fin vecka vädermässigt, lite skrämmande med uppemot 10 + grader i November!
God förmiddag från Staffanstorp! Här är himlen täckt av ljusgråa moln och termometern visar +9 C och klär vara så under hela dagen. Efter krysset skall jag köra till S. Sandby för att se på när mitt yngsta barnbarn, 7 år, spelar innebandymatcher med sitt lag IK Stanstad F19.
Lena
Ja, det är verkligen för varmt för den här tiden på året.
Christer
Blev det en bra överlämning av mozartkulor förra helgen?
God morgon från ett kyligt Höljes. Är visst anonym idag ser jag./Yvonne
Morrn, morrn från ett mulet Västervi. Vi ångrade oss och tog en helg till i stugan för stängning, när det ändå är så pass bra väder. Men idag åker båten upp ur sjön, så nu är det verkligen sista helgen här!
God förmiddag, har varit vaken sedan 05:00. Hunnit kollat TV, bakat, ätit frukost och varit ute en sväng och städat. Hade missat att det var städ helg i området den här helgen. Härligt väder har vi, frostigt och soligt. Senare idag blir det handling och kanske hinner jag med en promenad. Har varit sjuk under veckan så jag behöver röra på mig lite.
Kall morgon även här på morgonen , men med lite kaffe och kryzz ska det väl gå bra. Nu kör vi....
Ja, det blev det och goda var de.
BACCARA; SPANIEN
L-1= BACCARA
L-6= SPANIEN
Baccara
Yvonne
God morgon :-)
Jo
Det gäller att passa på så länge vädret tillåter :-)
Petra
Oj jägarns, det var en produktiv morgon. Vad bakade du?
Anders
Det gör vi sannerligen.
Spanien
Baccara
Spanien
Godmorgon från Lockne. Väldigt fint höstväder idag sol o h kring 0 grader.
Cembalo
V-8= CEMBALO
HOOTENANNY SINGERS
Hootenanny Singers
Hootenanny Singers
Björn Ulvaeus på sång
Hooternany singers
L-7= HOOTENANNY
L-3= SINGERS
Frallor och en chokladkaka.
Fanny
Fanny
Fanny
Fanny
Avon
FANNY Avonne
V-14= FANNY
Mitt namn
V-10= DITT
V-13= NAMN
Mitt namn
Mitt namn
När vindarna viskar MITT NAMN
Mitt namn
MITT NAMN ska det vara
Alba AUGUST
August
V-4= AUGUST alba
August
L5 : GUMP?
Enes
Eyes
Eyes
V-12= EYES
Eyes
L 5 Gump ? 🤔
V-9= OLLE
OLLE Ljungström
Olle
Olle
Olle
GAME of Thrones
Game
Game of thrones
Game … bästa -det låter spänning
L-5= GAME
Oh Vonkis då har du en serie att se fram emot !
ANNA Öst
Anna
Anna
V-11= ANNA
Tro det eller ej men har inte heller sett Game of Thrones
Som nörd tog jag GoT på första mikrosekunden haha....
:-)
L-2= AT
Då är vi två :-)
Har heller inte sett den/Yvonne
Panic ! At the disco
Hamn
Hamn
En gång jag seglar i HAMN
Anders och Anonym 10:42
Jag kan starkt rekommendera att se reaktionsfilmerna från Reel Rejects. Jag ville inte se serien men kände att det ändå var något man borde ha koll på populärhistoriskt.
V-7= HAMN
måste kanske ta en titt andå
V-2= AGNES
AGNES
Agnes
Agnes
Tack för i dag. Ha en fortsatt fin helg och vecka. Nu hoppar vovven på dörren och vill ut på en lunch prommis :-)
Tack för idag! Vi sörs nästa lördag! Ha en fin fortättning på weekenden!
Tack för idag och trevlig helg🙂
Tack för idag , ha en underbar dag o helg så hörs vi nästa kryzz
Tack för idag. Ha en fortsatt trevlig helg 🙂
Skicka en kommentar